کنگره(Congress)

اجتماع و انجمنی از آگاهان ،‌صاحبنظران و دانشمندان برای بحث و گفتگو پیرامون مسایل سیاسی ،‌علمی ،‌هنری و نظایر آن .

همایش علمی معتبر:

«همایشی است که با داوری مقالات دریافتی همراه بوده و پس از ارائه هر مقاله ، نقد و بررسی یا پرسش و پاسخ در خصوص آن مقاله توسط حضار انجام می شود. در این نوع همایش صرفا” مقالات علمی ( بنیادی، کاربردی، توسعه ای یا فناوری) ارائه می شود.»

کنفرانس(Conference)

کنفرانس یعنی مجلسی که تشکیل میشود برای آنکه کسی مطالب علمی را برای دیگران بیان کند. معنی دیگر آن اجتماع و انجمنی از عده معدودی برای بحث در مسایل سیاسی ،‌اجتماعی و فنی می باشد.کنفرانس کوچکتر از کنگره است .
ضمنا” به اجتماع گروهی از متخصصان فن برای شور و بحث در باب مسائل فنی و یا اجتماع جمعی از سیاستمداران ، روسای دولتها ،‌وزیران به منظور حل یک مسائله سیاسی داخلی و بین المللی کنفرانس نیز اطلاق می شود .

سمینار(Seminar)

دسته ای از دانشجویان که تحت نظر یک استاد ، در رشته ای خاص به تحقیق و تتبع بپردازند و سخنرانی هائی در آن رشته ترتیب دهند ،‌همچنین به دوره ای از تحصیلات ،‌که توسط چنین دانشجویانی تثبیت شود سمینار گفته می شود . معنی دیگر سمینار ،‌ اطاقی است که دانشجویان در آن گرد هم آیند و به تشریح موضوعیبپردازند .

در کشورمان واژه “همایش” جایگزین سمینار شده است . اما دیده می شود بسیاری از مجامع با اهداف متفاوت از معنی، با عنوان “همایش ” برگزار می گردند .

بزرگداشت

بزرگ داشتن ، تعظیم کردن ، توقیر کردن ،‌تکریم کردن یاد و خاطره شخصیتی که در عرصه های علمی ،‌فرهنگی ، هنری و … شاخص بوده است و اینک در میان ما نیست . در مراسم بزرگداشت ،‌چندین سخنران در باره آراء و نظرات و آرمانهای نیک آن شخصیت سخنرانی می نمایند .

سمپوزیوم(Symposium)

مجمعی که هدفش مباحث فلسفی و علمی باشد و یا مجمعی که در آن اشخاص مختلف راجع به موضوعی واحد ،‌مقالاتی ارائه نموده و یا سخنرانی هائئ ایراد نمایند . مانند سمپوزیوم نفت یا سمپوزیوم حکمت و فلسفه و نظایر آن . عنصر اصلی در سمپوزیوم ،‌موضوع واحد آنست .

جشنواره(Festival)

جَشن + واره

۱- ” واره ” یعنی نوبت، مرتبه

واره وقتی به آخر اسم ملحق شود معانی مختلفی پیدا می کند از جمله ” نوبت شادی “

۲- ” جـَشن ” یعنی مجلس شادمانی ، محفل نشاط – ضیافت – سُرور و شادی.

برگزاری مراسمی تحت عنوان ” جشنواره ” بدین علت است که برگزارکنندگانش می خواهند اتفاق مبارکی که مثلا” سال پیش در عرصه های مختلف علمی ، هنری ، فرهنگی ،‌صنعتی و نظایر آن رخ داده است ، امسال مورد معرفی و تجلیل و تمجید قرار دهند . سخنرانان جشنواره می توانند در باب موضوع جشنواره ، از دری سخن گویند با این تفاوت که مطالب باید به سوی معرفی و تجلیل و تمجید میل داشته باشد .

گردهم آیی

گردهم آیی ،‌اجتماع کردن برای بحث و گفتگو پیرامون موضوعی که اصلا” جنبه علمی تحقیقاتی نداشته باشد . مجمعی است که برگزار کنندگانش قصد آن دارند تا موضوع مورد علاقه خود را از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی قرار دهند. مثل حضور استانداران ، یا مدیران کل واحدهای یک سازمان و یا مسئولان انجمن های صنفی و تخصصی و نظایر آن …. در گردهم آیی سخرانی و یا مقالات تخصصی ارائه نمی گردد .

مجمع

مجمع‌ در لغت‌ به‌ معنی‌ محل‌ ، جای‌ گرد آمدن‌ ، مجلس‌ و جمعیت‌ است‌ . اما از نظرحقوقی‌ به‌ تجمعاتی‌ اطلاِ می‌ شود که‌ از همه‌ افراد یک‌ جمعیت‌ تشکیل‌ شود و به‌ همین‌دلیل‌ نیز آن‌ را مجمع‌ عمومی‌ می‌ گویند . مجمع‌ عمومی‌ یکی‌ از ارکان‌ مهم‌ سازمانهاست‌ که‌ همه‌ اختیارات‌ را بدست‌ دارد و درحقیقت‌ قوه‌ مقننه‌ و حاکمه‌ هر جمعیتی‌ محسوب‌ می‌ شود . مانند مجمع‌ عمومی‌ سازمان‌ملل‌ متحد که‌ رکن‌ اصلی‌ و مرکزی‌ این‌ سازمان‌ بین‌ المللی‌ است‌ . در مجامع‌ عمومی‌ تمام‌شرکت‌ کنندگان‌ به‌ مهمترین‌ مسایل‌ سازمان‌ ، خواه‌ سیاسی‌ ، خواه‌ اقتصادی‌ ،رسیدگی‌ می‌کنند و تصمیمات‌ لازم‌ را می‌ گیرند .

مناظره

مناظره‌ در لغت‌ به‌ معنی‌ مجادله‌ و نزاع‌ با همدیگر و بحث‌ و گفتگو با یکدیگر و تفکر درحقیقت‌ و ماهیت‌ چیزی‌ و در اصطلاح‌ سخنوری‌ تجمعی‌ است‌ که‌ در آن‌ طبق‌ قواعدمعینی‌ به‌ اثبات‌ یا نفی‌ مسئله‌ ای‌ می‌ پردازند و با بهره‌ گیری‌ از استدلال‌ نظر خود را ثابت‌می‌ کنند . این‌ گونه‌ بحث‌ از دیر باز در ایران‌ و کشورهای‌ دیگر جهان‌ معمول‌ بوده‌ و به‌ عنوان‌ یک‌وسیله‌ مطمئن‌ برای‌ پرورش‌ فکر و قدرت‌ بیان‌ و تقویت‌ نیروی‌ اراده‌ بکار گرفته‌ شده‌ است‌مناظره‌ بهترین‌ وسیله‌ برای‌ تمرین‌ و ممارست‌ در فن‌ سخنوری‌ است‌ در مناظره‌ باید چندمسئله‌ مورد توجه‌ قرار گیرد که‌ یکی‌ ازآنها موضوع‌ مناظره‌ است. برای‌ ترتیب‌ دادن‌جلسه‌ مناظره‌ نخست‌ باید موضوع‌ آن‌ تعیین‌ و قبلاً به‌ شرکت‌ کنندگان‌ ابلاغ‌ شود . یکی‌ ازشرایط‌ تعیین‌ موضوع‌ آنست‌ که‌ قضیه‌ یا موضوع‌ به‌ صورت‌ مثبت‌ مطرح‌ گردد و برای‌اثبات‌ یا رد آن‌ دلایلی‌ اقامه‌ شود دیگر آنکه‌ موضوع‌ باید مربوط‌ به‌ مسایل‌ روز باشد تامناظره‌ کنندگان‌ و شنوندگان‌ با میل‌ و علاقه‌ در آن‌ شرکت‌ کنند . در هر مناظره‌ معمولاًچهار یا شش‌ نفر شرکت‌ می‌ کنند که‌ دو یا سه‌ تن‌ آنان‌ برای‌ اثبات‌ قضیه‌ و دو یا سه‌ تن‌دیگر برای‌ نفی‌ آن‌ می‌ کوشند و برای‌ به‌ کرسی‌ نشاندن‌ نظر خود اقامه‌ دلیل‌ می‌ کنند . در مناظره‌ رئیس‌ نقش‌ مهمی‌ بر عهده‌ دارد باید از هر حیث‌ مواظب‌ اوضاع‌ و احوال‌ جلسه‌باشد یکی‌ از وظایف‌ مهم‌ او رعایت‌ وقت‌ تعیین‌ شده‌ برای‌ هر یک‌ از شرکت‌ کنندگان‌است‌ . گردانندگان‌ مناظره‌ باید مراقب‌ باشند که‌ جلسه‌ از مسیر اصلی‌ خود خارج‌ نشود ودر مواقع‌ لزوم‌ با تذکرات‌ و حتی‌ در صورت‌ اقتضاء با اعتراض‌ جلو هر گونه‌ بی‌ نظمی‌ رابگیرد و در همه‌ حال‌ مجلس‌ را با حسن‌ جریان‌ به‌ پایان‌ برساند . امروزه‌ گردانندگان‌ رادیو و تلویزیون‌ برای‌ نامزدهای‌ انتخاباتی‌ یا موافقان‌ و مخالفان‌ یک‌مسئله‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ و اجتماعی‌ جلسات‌ مناظره‌ ترتیب‌ می‌ دهند و با طرح‌ سئوالات‌استادانه‌ و حساب‌ شده‌ آنان‌ را وا می‌ دارند که‌ عقاید خود را بیان‌ کنند و به‌ رد نظرات‌مخالفان‌ خود بپردازند تا مسئله‌ به‌ خوبی‌ برای‌ همگان‌روشن‌ شود . مجالسی‌ که‌ اکنون‌ زیر عنوان‌ گفت‌ و شنود تشکیل‌ می‌ شود و ضمن‌ آن‌ مسئولان‌ امر به‌پرسشهای‌ مردم‌ یا استادان‌ به‌ سئوالات‌ دانشجویان‌ خود پاسخ‌ می‌ دهند از همین‌ نوع‌است‌ و می‌ توان‌ همه‌ آنها را از متفرعات‌ «مناظره‌ » به‌ سبک‌ کلاسی‌ دانست‌ .

کرسی نقد و نظریه پردازی:

نشستی است که برای ارزیابی یک نظریه، نوآوری، نقد و مناظره در حوزه علوم انسانی و معارف اسلامی زیر نظر هیأت حمایت از کرسیهای نظریهپردازی، نقد و مناظره و بر اساس ضوابط و مقررات آن هیأت در مراکز علمی برگزار میگردد.

میزگرد

تجمع‌ دیگری به‌ نام‌ میز گرد وجود دارد که‌ نوعی‌ مباحثه‌ محسوب‌ می‌ شود بدین‌ معنی‌ که‌عده‌ ای‌ در یک‌ محیط‌ دوستانه‌ دور میز گردی‌ جمع‌ می‌ شوند و در باره‌ موضوعی‌ به‌گفتگو می‌ پردازند به‌ این‌ مجمع‌ از آن‌ جهت‌ میز گرد گفته‌ اند که‌ سخنگویان‌ از هر جهت‌در شرایط‌ مساوی‌ قرار دارند و می‌ توانند با رعایت‌ مقررات‌ میز گرد نظر خود را اظهار کنند . یکی‌ از مقررات‌ میز گرد آن‌ است‌ که‌ شرکت‌ کنندگان‌ با اجازه‌ رئیس‌ صحبت‌ کنند وگفتگو منحصراً در باره‌ موضوعی‌ باشد که‌ قبلاً تعیین‌ گریده‌ است‌ . با اینکه‌ میز گرد درمباحث‌ علمی‌ و تحقیقی‌ اهمیت‌ سابق‌ خود را از دست‌ داده‌ و جای‌ آن‌ را انواع‌ دیگرتجمعات‌ گرفته‌ است‌ هنوز در امور سیاسی‌ و مطبوعات‌ دارای‌ اعتبار خاصی‌ است‌ .

اختراع و ابتکار

منظورازاختراع اثریاپدیدهایاستکهپیشازاینوجودنداشتهوهماکنونایجادشدهاست و ابتکار اثر یا پدیده ای که پیش از این وجود داشته و با فکر جدید مورد تغییر و دستکاری جهت بهره وری و ایجاد ارزش افزوده قرار گرفته است.

کارآفرینی

کارآفرینی عبارتست از فرآیند نوآوری و بهره‌گیری از فرصت‌ها، با تلاش وپشتکار بسیار همراه با پذیرش ریسک‌های مالی، روانی و اجتماعی که با انگیزه کسب سود مالی، توفیق طلبی، رضایت‌بخشی و استقلال صورت پذیرد. به بیان دیگر کارآفرینی فرآیندیست که منجر به ایجاد رضایت‌مندی و یا تقاضای جدید می‌گردد.

دو نکته بسیار مهم

۱- گذاردن کلمه ” اولین‌” و یا ” نخستین ” در کنار کنفرانس ، کنگره ، جشنواره ، گردهم آیی ، همایش و …. اساسا” صحیح نمی باشد . چناچه برگزاری آن در موعد دیگری با همان اهداف و موضوع تکرار شد ،‌در آن صورت کلمه شمارش ” دومین ” ،‌”سومین” و غیره را می توان در جلوی تیتر مراسم اضافه نمود .

۲- معمول شده است برگزارکنندگان اینگونه مجامع در پایان مراسم ، قطعنامه و یا بیانیه ای را منتشر می نمایند . قطعنامه و یا بیانیه اصولا” محصول و یا عصاره مطالبی است که در اثر این اجتماع و مشورت و گفتگوها بدست آمده است . اما بین این دو فرق است ” قطعنامه” ناظر بر اجرا و مستلزم پیگیری های مفاد آنست که بعضا” واجد الزامات حقوقی و یا قانونی هم می باشد اما ” بیانیه ” سفارش نامه است ،‌توصیه است و فاقد هرگونه الزامات . اگر در پایان مراسم ، از واژه قطعنامه استفاده شده ، باید در مجامع آتی نتایج اجرای قطعنامه مجمع قبلی گفته شود ، در غیر اینصورت بهتر است از واژه ” بیانیه ” استفاده گردد .